Image Alt

Nasza historia

Sprawiamy, by twój pobyt miał znaczenie

Nasza historia

Etykieta ekologiczna Green Key dla obiektów turystycznych istnieje od ponad 20 lat i rozwinęła się z krajowej inicjatywy w Danii, by stać się wiodącym na świecie ekologicznym oznakowaniem dla noclegów.

 

Poniżej przedstawiamy kilka istotnych dat związanych z historią Green Key:

1994: Zielony klucz wprowadzony w Danii przez HORESTA (Stowarzyszenie Przemysłu Hotelarskiego, Restauracyjnego i Turystycznego w Danii), Duńską Radę ds. Turystyki Zewnętrznej i Stowarzyszenie Dyrektorów Turystyki Duńskiej.

1998: Fundacja Edukacji Ekologicznej we Francji stworzyła program Clef Verte oparty na duńskim programie Green Key.

2000: HORESTA przeniosła koncepcję zielonego klucza do Szwecji, Estonii i Grenlandii.

2002-2003: Green Key został formalnie zatwierdzony jako międzynarodowy program Fundacji Edukacji Ekologicznej (FEE) oraz zaproponowany do wdrożenia wszystkim organizacjom członkowskim FEE.

2010: Zielony Klucz został zaakceptowany dla hoteli w międzynarodowych sieciach hotelarskich, dzięki czemu może zarządzać obiektami w ramach sieci także w krajach, w których nie ma Narodowych Operatorów Zielonego Klucza.

2014: Green Key został zaakceptowany dla wszystkich aplikujących przedsiębiorstw, umożliwiając zarządzanie obiektami w krajach, w których nie ma krajowych operatorów Green Key.  W większości przypadków za audyt odpowiada zewnętrzny audytor.

2016: Ponad 2 500 placówek nagrodzonych nagrodą Green Key w 53 krajach.